Cfare eshte dashuria?

Cfare eshte dashuria?…te pyeta nje dite,
me veshtrove gjate dhe sec ndjeve frike,
sdije te me thoje cfare ishte per ty,
sdije ta kuptoje dhe me pe ne sy…..

Lehte te perqafova dhe te peshperita,
dashuri per mua eshte vete drita,
eshte kjo ndjenje e paster qe na ben te lumtur,
eshte ajo qe quajme “ndjenja me e bukur”!

Eshte ky fllad mengjesi qe na perkedhel,
eshte kjo vale deti ku kemba na shkel,
eshte ky diell i arte qe boten e ngroh,
eshte kjo bore kristali qe token e ftoh….

Endrrat me te bukura i ndjell dashuria,
nga ajo merr force dhe vete lumturia,
ja kjo eshte bota e endrrave te mia,
e moret vesh tani se ceshte dashuria?!